Vědci vytvořili přírodní houby, které pohlcují nano-plasty

Vědci vytvořili přírodní houby, které pohlcují nano-plasty

Čínští vědci vytvořili některé experimentální houby ze škrobu a želatiny, které mohou absorbovat mikroplasty, které by mohly být přijaty na různých místech, aby se snížilo znečištění plasty vstupem do oceánů.

Houby jsou doslova lehké jako pírko a uvnitř jejich pórů se mohou zachytit nejen mikroplasty, ale i nanoplastické částice o velikosti menší než jeden mikron – neboli 1 miliontina metru.

Houby již ve společnosti slouží tuctu účelů, ale vědci z College of Food Science and Engineering ve městě Qingdao chtěli zjistit, zda by se daly použít k čištění znečištění mikroplasty, což je dnes téma věčně blízké titulkům. z dobrého důvodu.

Mikroplastické znečištění, které bylo nalezeno v nejhlubších hloubkách oceánu, víří kolem v tryskovém proudu, prší v národních parcích a fouká přes vzdálené vrcholky hor, je všude na Zemi. Vědci se stále snaží studovat nepříznivé zdravotní účinky požití a vdechování plastů v hodnotě až 50 kreditních karet ročně.

Klíčem je podle vědců v rozhovoru pro Hakai Magazine odstranit mikroplastické znečištění u jeho zdroje. To je místo, kde tyto houby přicházejí.

Při testování jejich jednoduchého vynálezu vyrobeného z želatiny a kukuřičného škrobu byl schopen odstranit přibližně 90 % mikro a nano plastových částic z environmentálních a potravinářských matric, včetně mořské vody, vodovodní vody, půdního povrchově aktivního činidla a dokonce i obědové polévky.

Christian Adlhart, chemik z Curyšské univerzity aplikovaných věd ve Švýcarsku, řekl Hakai, že jedním z nejlepších způsobů, jak tyto houby použít, je hodit do pračky pár syntetických oděvů, protože bylo prokázáno, že drobná vlákna během oplachovací cyklus vstoupí do přívodu vody.

„Myslím, že by absorboval velkou část vláken,“ řekl Adlhart, který v roce 2021 publikoval podobný článek s houbami vyrobenými z chitosanu z krunýřů korýšů.

Velkou výhodou houbiček vyrobených týmem z Qingdao je, že jsou biologicky odbouratelné, a tak je lze používat libovolně. Jsou také extrémně lehké – váží méně než okvětní lístek, což znamená, že by měly být extrémně levné na výrobu. Chemický proces, který použili k jejich výrobě, však zahrnoval formaldehyd, což autoři připouštějí, že je vážným ekologickým nedostatkem.

Domnívají se, že pokud jejich pokračující výzkum zaměřený na nalezení alternativy k formaldehydu uspěje, pak by jejich houby absorbující plasty mohly být účinným prostředkem ke snížení znečištění mikroplasty ve výrobě a praní.