Alergie na arašídy a potraviny mohou být zvráceny sloučeninou produkovanou zdravými střevními bakteriemi

Alergie na arašídy a potraviny mohou být zvráceny sloučeninou produkovanou zdravými střevními bakteriemi

Proč potřebujeme vlákninu? vyživuje bakterie v našich střevech, což zase produkuje něco, co by mohlo zabránit potravinovým alergiím a podrážděním, jako jsou ty vyvolané arašídy, ukázala letošní studie.

Mastná kyselina s krátkým řetězcem zvaná butyrát je produkována bakteriemi Clostridium v ​​našem žaludku, protože fermentují vlákninu, která posiluje stěny GI traktu a mimo jiné chrání před rakovinou tlustého střeva.

Na myším modelu použili vědci z Chicagské univerzity perorální roztok butyrátu k potlačení život ohrožující anafylaktické reakce u alergických zvířat, když byla vystavena arašídům.

Bez dostatečného množství vlákniny ve stravě mohou lidé zažít vymírání těchto prospěšných střevních mikrobů produkujících butyrát. Příliš mnoho jednoduchých cukrů a sacharidů místo toho vytváří prostor pro škodlivé druhy, což vede ke stavu známému jako „střevní dysbióza“.

Bez butyrátu se může střevní výstelka stát propustnou a kousky potravy unikají z GI traktu a do oběhu, což spouští anafylaktickou reakci v jednom modelu alergických reakcí.

Jedním ze způsobů, jak to rychle léčit, byla transplantace mikrobiomu, také nepříjemně známá jako transplantace fekální bioty. Ale to má v laboratoři smíšené výsledky, řekl Dr. Jeffery Hubbell, Ph.D., jeden z hlavních řešitelů projektu.

„Tak jsme si řekli, proč prostě nedodáme metabolity, jako je butyrát, který produkuje zdravý mikrobiom?“ řekl v tiskové zprávě.

Hubbell a jeho kolegové z University of Chicago to udělali na myším modelu na začátku roku 2023, ale řešení je odporné na chuť a vůni, takže on a jeho tým vyvinuli novou konfiguraci polymerů, které maskují butyrát.

Vědci podávali tyto „polymerové micely“ do trávicího systému myší, kterým chyběly buď zdravé střevní bakterie, nebo správně fungující střevní výstelka.

Léčba obnovila střevní ochrannou bariéru a mikrobiom, zčásti zvýšením produkce peptidů, které zabíjejí škodlivé bakterie, čímž se vytvořil prostor pro bakterie produkující butyrát.

„Byli jsme potěšeni, když jsme viděli, že náš lék doplnil hladiny butyrátu přítomného ve střevech a pomohl populaci bakterií produkujících butyrát rozšířit se,“ řekla Cathryn Nagler, Ph.D., hlavní autorka studie.

„Pravděpodobně to bude mít důsledky nejen pro potravinovou alergii a zánětlivá onemocnění střev, ale také pro celý soubor nepřenosných chronických onemocnění, které v posledních 30 letech narůstají v reakci na změny životního stylu a nadměrné užívání antibiotik v naší společnosti. .“

Nagler a Hubbell spoluzaložili společnost s názvem ClostraBio , aby dále vyvinula butyrátové micely na komerčně dostupnou léčbu alergií na arašídy, uvádí Univ. chicagského tisku. Pracují s FDA na výzkumné aplikaci nového léku a doufají, že během příštích 18 měsíců zahájí klinické studie u pacientů se středně těžkou ulcerózní kolitidou.