Čmeláci útočí na asijské sršně s nejlepšími bojovými dovednostmi

Čmeláci útočí na asijské sršně s nejlepšími bojovými dovednostmi

Čmeláci mají špičkové bojové schopnosti, když jsou zaměřeni asijskými sršněmi, odhaluje nový výzkum.

Čmeláci klesají na zem, když sršni zaútočí – podle zjištění s sebou snášejí škůdce.

Sršni při pádu ztrácejí přilnavost nebo včela zvedne žihadlo a bojuje, dokud to sršeň nevzdá.

„Ohromení“ vědci z University of Exeter byli svědky 120 útoků, které měly stejný průběh, přičemž včela pokaždé zvítězila.

Invazní škůdci, také známí jako žlutonohí sršni, již napadli velké části pevninské Evropy a části východní Asie a poprvé byli spatřeni v USA. Pozorování ve Spojeném království a pevninské Evropě jsou letos na historicky nejvyšší úrovni – ale lidé se brání v obavách o opylovače, jako jsou včely.

„S medonosnými včelami dělají sršni něco, čemu se říká ‚jestřábí‘ – vznášejí se před včelím hnízdem a útočí na vracející se sháněče, když prolétají kolem,“ řekl Dr. Thomas O’Shea-Wheller z University of Exeter.

„(Ale) zaznamenali jsme, že sršni dělají totéž čmelákům, ale s překvapivým rozdílem, že v našich pozorováních byla zcela neúspěšná.“

„Ačkoli útoky, kterých jsme byli svědky u vchodů do kolonií, byly neúspěšné, obrana proti takovým útokům je pravděpodobně energeticky nákladná,“ řekl Dr. O-Shea-Wheller , jehož tým studii publikoval v Communications Biology. „A když je hojnost sršňů vysoká, může to být pro včely při shánění potravy velký problém.

„Sršni také konzumují nektar z květin, což znamená, že přímo soutěží se včelami o potravu a obtěžují je na květinových záhonech.

Tým umístil komerčně chované kolonie čmeláků Bombus terrestris na 12 místech v provincii Pontevedra ve Španělsku s různou hustotou asijských sršňů.