Nová továrna v Ohiu bude vyrábět elektrické letecké taxi, které přepraví 5 cestujících

Nová továrna v Ohiu bude vyrábět elektrické letecké taxi, které přepraví 5 cestujících

Společnost vyvíjející letadla s elektrickým vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL) pro přepravu cestujících oznámila, že plánuje umístit svůj první velký závod na výrobu letadel v Daytonu, Ohio, rodišti letectví.

Bratři Wrightové, kteří vynalezli a pilotovali první motorové letadlo v USA, žili a pracovali v Daytonu a v roce 1910 zde otevřeli první americkou továrnu na letadla.

Jen míle daleko bude nové zařízení Joby Aviation schopné dodávat až 500 letadel ročně na mezinárodní letiště v Daytonu, což podpoří až 2 000 nových pracovních míst.

Kalifornská společnost plánuje investovat až 500 milionů dolarů v kombinaci se státními pobídkami a možnou půjčkou od amerického ministerstva energetiky.

„Budujeme budoucnost letectví tam, kde to všechno začalo, v Daytonu ve státě Ohio,“ řekl JoeBen Bevirt , zakladatel a generální ředitel společnosti Joby. „Bratři Wrightové využili revoluční technologie své doby k otevření oblohy a my zamýšlíme udělat totéž – tentokrát přineseme tichý let bez emisí, který, jak doufáme, bude mít stejně hluboký dopad na náš svět.

Sériové letadlo Joby je navrženo pro přepravu pilota a čtyř cestujících rychlostí až 200 mil/h (322 km/h), s maximálním doletem 100 mil a „revolučním tichým profilem hluku“, který je na pozadí měst sotva slyšitelný.

Společnost doufá, že od roku 2025 nově definuje městskou dopravu tím, že bude tato letadla provozovat jako součást sítí pro sdílení leteckých jízd ve městech po celém světě, a to na základě partnerství s Delta a Uber.

Nábor brzy

Joby plánuje zahájit nábor v nadcházejících měsících, přičemž se očekává, že první role se zaměří na vybudování zmenšeného zařízení a obrábění dílů, které budou zpočátku začleněny do maloobjemové výrobní linky Joby v Kalifornii. Zájemci o práci v zařízení Joby’s Ohio tak mohou učinit zde na www.jobyinohio.com .

Sídlo společnosti, výzkum a vývoj a pilotní výrobní zařízení zůstanou v Kalifornii. Se 150 otevřenými pozicemi ve třech pobočkách v severní Kalifornii společnost létajících automobilů nadále rozšiřuje svou přítomnost ve státě.

Toyota je dlouhodobým investorem Joby a spolupracovala s nimi na návrhu a úspěšném spuštění jejich pilotní výrobní linky v Marina v Kalifornii – a plánuje jim i nadále poskytovat poradenství při rozšiřování výroby aerotaxi v nové lokalitě na Středozápadě.

Dayton je také domovem výzkumných laboratoří amerického letectva, které sehrály klíčovou roli při podpoře vývoje Joby.

„Naše partnerství s Ohio je skvělým příkladem toho, jak úspěšné partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi průmyslem, místní, státní a federální vládou může uvést do života důležité nové technologie,“ řekl generální ředitel Joby Bevirt .

„Bude to znamenat největší vytvoření pracovních míst v letectví v historii Ohia,“ řekl prezident JobsOhio JP Nauseef. „Dnes pokračujeme v historickém odkazu Ohia jako minulosti – současnosti – a budoucnosti leteckých inovací a dále potvrzujeme, že jsme uprostřed ekonomické renesance amerického Středozápadu.“