Obraz, o kterém se předpokládá, že jde o kopii, je skutečný – poté, co je poznámka nalezena skrytá v rámu

Obraz, o kterém se předpokládá, že jde o kopii, je skutečný – poté, co je poznámka nalezena skrytá v rámu

200 let starý obraz považovaný za kopii byl identifikován jako originál Portrét tyrolské dámy od renomované umělkyně 18. století Rosalby Carriera.

Carriera byla známá jako „královna pastelových maleb“ pro malování série žen z celé Itálie na počátku 17. století a byla velmi obdivována králem Jiřím III.

Obraz zanechal Maurice Egerton, čtvrtý a poslední lord Egerton z Tattonu, National Trust, když v roce 1958 zemřel bez dědice.

Poté, co byl v 80. letech uskladněn v Tatton Park v Cheshire, byl nyní identifikován jako originální kus po objevení jedinečného proužku papíru zastrčeného za rámem.

Xavier Salomon, zástupce ředitele a hlavní kurátor Frick Collection v New Yorku, říká, že ten útržek papíru byl „Santini“.

Obsahuje modlitby a požehnání za bezpečný průchod, které umělkyně ukryla do děl, která vyvezla.

„Xavier Solomon zkoumá díla Carriery a pracuje na novém katalogu,“ řekla Carolyn Latham, Mansion and Collections Manager pro National Trust. „Oslovil nás, abychom si prostudovali dílo, protože věřil, že by to mohla být skutečná Carriera.“

„Obraz je v našem obchodě s obrazy od poloviny 80. let a byl považován spíše za kopii díla Carriery než od ní. Xavier doufal, že najde Santiniho stále zastrčeného vzadu, a všichni jsme byli opravdu potěšeni, že jsme ho tam našli,“ řekla.

Je zcela mimořádné, s jakou rychlostí jsou obrazy vytvořené velkými renesančními a osvícenskými umělci znovuobjevovány poté, co byly špatně označeny, ztraceny nebo poškozeny. Ty časy jsou dávno pryč a člověk by si myslel, že brzy budou všichni nalezeni, protože se už nevyrábí. Ale stále se objevují, jako tento Van Dyckův obraz, který byl pokrytý ptačím trusem v kůlně.

Po rozsáhlé rekonstrukci je umělecká díla nyní vystavena v parku Tatton pro návštěvníky v Mansion’s Yellow Room, dokud nebude na konci října uzavřena pro zimní konzervaci.

„Postupem času se tyto křehké kousky papíru často ztratily nebo se oddělily od jejích děl,“ řekl mluvčí panství Tatton Park.

„Rosalba se stala jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších umělců. Od svých začátků jako malířka scén pro víčka tabatěrek přešla k portrétním miniaturám a poté se stala nedílnou součástí popularizace použití pastelů.“

„Byla iniciátorkou rokokového stylu a je připomínána jako jedna z nejúspěšnějších umělkyň všech dob, ale někdy byla její práce považována za riskantní kvůli jemným krajkovým potahům, které byly vyobrazeny na oděvu subjektu, který jen zachraňoval jejich skromnost.“