U anglického pobřeží bylo vypuštěno 10 000 původních ústřic, aby filtrovaly znečišťující látky

U anglického pobřeží bylo vypuštěno 10 000 původních ústřic, aby filtrovaly znečišťující látky

Británie byla kdysi rájem ústřic a jedna ochranářská skupina doufá, že pokud budou pokračovat ve své průkopnické práci, může tomu tak být znovu.

Wild Oysters Project ve Spojeném království právě vydal 10 000 ústřic, aby žily divokým, nerušeným životem u severovýchodního pobřeží Anglie poblíž Newcastle-upon-Tyne.

Ústřice jsou důležitou součástí zdraví mořského ekosystému kvůli množství vody, které mohou každý den filtrovat při hledání jednoduché obživy. Jedna ústřice dokáže přefiltrovat 50 galonů vody za den nebo více než 100 litrů, čímž odstraní dusík a další znečišťující látky.

Jejich útesy také tvoří přirozené a důležité vlnolamy, které snižují dopady bouří na pobřeží.

S takovou špínou v populacích ústřic vybudoval Wild Oysters Project umělý útes vyrobený z 827 tun lastur a kamenů hřebenatek, aby napodobil přírodní materiály ústřicových útesů před vypuštěním mlžů.

„Nativní ústřice jsou ekosystémovými inženýry, což znamená, že mění a zlepšují prostředí kolem sebe,“ řekl Matt Uttley, projektový manažer obnovy v Blue Marine Foundation, podle tiskové zprávy londýnské zoologické společnosti. „Původní ústřice vytvářejí strukturálně komplexní trojrozměrné prostředí, které podporuje množství dalších mořských živočichů a je bytostně spojeno s biodiverzitou ekosystému.“

Ústřice na novém útesu nejsou určeny pro lidskou spotřebu, ale pro jejich služby jako ekosystémových inženýrů.

„Dnešek je důležitým milníkem na naší cestě k obnově původních ústřicových útesů na britském pobřeží,“ řekla projektová manažerka Wild Oysters Celine Gamble.

„Jsme optimističtí, že 10 000 ústřic bude prosperovat, rozmnožovat se a růst na novém útesu, který má velikost fotbalového hřiště, a těšíme se, že jejich pokrok budeme v nadcházejících měsících pečlivě sledovat.“

Wild Oysters Project dosud vypustil více než 1 miliardu larev ústřic a udržují obnovovaná útesová místa v 6 přístavech po Anglii.

PODÍVEJTE se na příběh níže ze ZSL…