Zvýšení počtu kroků o 3 000 za den může snížit krevní tlak u starších dospělých

Zvýšení počtu kroků o 3 000 za den může snížit krevní tlak u starších dospělých

Vědci byli nadšeni, když zjistili, že jednoduchý zásah do životního stylu může být stejně účinný jako strukturované cvičení a některé léky.

Odhaduje se, že 80 % starších Američanů má vysoký krevní tlak. Dobrou zprávou je, že udržování zdravého krevního tlaku může chránit před vážnými stavy, jako je srdeční selhání, infarkty a mrtvice – a nová studie ukazuje, jak na to.

Přidání relativně minimálního množství pohybu, asi 3000 kroků za den, může výrazně snížit vysoký krevní tlak u starších dospělých.

Linda Pescatello, uznávaná profesorka kineziologie na University of Connecticut, spolupracovala s Elizabeth Lefferts, hlavní autorkou článku, a Duck-chun Lee v Leeově laboratoři na Iowa State University.

„Všichni budeme mít vysoký krevní tlak, pokud budeme žít dostatečně dlouho, alespoň v této zemi,“ říká Pescatello. „Tak to je rozšířené.“

Pescatello je odborníkem na cvičení a hypertenzi, což je klinický termín pro vysoký krevní tlak. Její předchozí výzkum ukázal, že cvičení může mít významný okamžitý a dlouhodobý dopad na snížení krevního tlaku.

Studie publikovaná v nedávném vydání Journal of Cardiovascular Development and Disease se snažila zjistit, zda starší dospělí s hypertenzí mohou získat tyto výhody mírným zvýšením každodenní chůze, která je jednou z nejjednodušších a nejoblíbenějších forem fyzické aktivity pro tuto populaci. .

„Je to snadné, nepotřebují žádné vybavení, mohou to dělat kdekoli a téměř kdykoli,“ řekl Lee.

Studie se zaměřila na skupinu starších dospělých ve věku 68 až 78 let se sedavým zaměstnáním, kteří před studií ušli v průměru asi 4000 kroků denně.

Po konzultaci se stávajícími studiemi Lee usoudil, že 3000 kroků by bylo rozumným cílem. To by také znamenalo pro většinu účastníků 7 000 denních kroků, v souladu s doporučením American College of Sports Medicine.

Tým provedl studii během vrcholu pandemie COVID-19, což znamenalo, že museli dělat vše na dálku. Účastníkům byla zaslána sada s krokoměry, monitory krevního tlaku a deníky kroků, aby si mohli zaznamenat, kolik každý den chodili.

V průměru se systolický a diastolický krevní tlak účastníků po intervenci snížil v průměru o sedm, respektive o čtyři body .

Jiné studie naznačují, že poklesy těchto hodnot odpovídají relativnímu snížení rizika úmrtnosti ze všech příčin o 11 % a 16 % kardiovaskulární úmrtnosti, 18 % snížení rizika srdečních onemocnění a 36 % snížení rizika mrtvice.

„Je vzrušující, že jednoduchý zásah do životního stylu může být stejně účinný jako strukturované cvičení a některé léky,“ řekl Lefferts.

Zjištění naznačují, že režim 7 000 kroků, kterého účastníci studie dosáhli, je na stejné úrovni jako snížení pozorované u antihypertenzních léků. Osm z 21 účastníků již užívalo antihypertenzní léky. Tito účastníci stále zaznamenali zlepšení systolického krevního tlaku díky zvýšení jejich denní aktivity.

„V předchozí studii jsme zjistili, že když je cvičení kombinováno s léky, cvičení posiluje účinky samotných léků na krevní tlak,“ říká Pescatello. „To jen vypovídá o hodnotě cvičení jako antihypertenzní terapie. Není to vůbec negovat účinky léků, ale je to součást léčebného arzenálu.“

Vědci, kteří doufají, že data využijí k zahájení větší klinické studie, zjistili, že na rychlosti chůze a chůzi v souvislých záblescích nezáleží tolik, jako na pouhém zvýšení celkového počtu kroků.

„Viděli jsme, že objem fyzické aktivity je to, co je zde opravdu důležité, ne intenzita,“ říká Pescatello. „Použití objemu jako cíle, cokoli, co se hodí a co funguje, přináší zdravotní výhody.“