Objev jasně elektricky modré tarantule omráčilo vědce

Objev jasně elektricky modré tarantule omráčilo vědce

Dokonce i arachnofobi možná budou muset smeknout klobouk před touto bestií, která, jak se zdá, porušuje všechna pravidla své rasy sportovním elektrickým modrým gelem na vlasy.

Příběh jeho objevu je fascinující, ale cvičení instalatérství v hlubinách thajského mangrovového lesa nebylo pouze vědecké povahy, ale také humanitární.

S nadšením z celostátních zpráv, které objev tarantule vyvolal, se tým, který za tím stojí, vedený vědkyní Narin Chomphuphuang a připojil se k populárnímu thajskému průzkumníkovi YouTube JoCho Sippawatovi, rozhodl vydražit práva a dát duhovému pavoukovi jeho vědecké jméno v roce s cílem získat peníze a povědomí pro lidi JoCho Sippawata.

Sippawat pochází z původní skupiny Lahu ze severního Thajska a jižní Číny. Ačkoli jsou uznáváni posledně jmenovaným, v Thajsku je jejich existence popírána a podle Mezinárodní pracovní skupiny pro záležitosti domorodců jsou vystaveni špatnému zacházení ze strany vlády.

Minulý rok GNN uvedla , že Sippawat objevil tarantuli žijící v dutině bambusového stromu – nejen nový druh, ale nový rod, protože žádný z 1000 členů rodiny sklípkanů nikdy nebyl zdokumentován, že by žil uvnitř bambusu.

Chilobrachys natanicharum je nyní oficiální jméno pavouka, po dvou thajských obchodníkech, kteří na toto vyznamenání nabízeli nejvyšší cenu.

C. natanicharum má modré zbarvení ve skvrnách po celé přední části těla, což je velmi zvláštní.

„Okouzlující fenomén modrého zbarvení u zvířat vychází ze skutečnosti, že modrá je jednou z nejvzácnějších barev v přírodě a je to strukturální barva, která vzniká uspořádáním biologických fotonických nanostruktur, spíše než pigmentů,“ pan Chomphuphuang píše v úvodu studie popisující druh.

“ C. natanicharum má unikátní zbarvení díky přítomnosti dvou typů srsti: kovově modré a fialové. Barva závisí na poměru dvou barev vlasů,“ napsali v časopise ZooKeys .

Chameleoni produkují živé a fascinující barvy prostřednictvím pigmentů, ale chlupy tarantule pohlcují část světla a odrážejí zbytek – složitá souhra, díky níž jsou modrá zvířata obzvláště vzácná.

„Aby objekt vypadal modrý, potřebuje absorbovat velmi malé množství energie a zároveň odrážet vysokoenergetické modré světlo,“ což je náročné, řekl Chomphuphuang CNN .

Zatímco jejich studie je o tom, jak se dostat do hloupých detailů pavouka a přesně dokázat, proč patří ke kterému rodu a čím se liší od jiných druhů, studie postrádá jakýkoli náznak toho, proč je lovec ze zálohy, který se obvykle spoléhá na maskování a skrývání bude mít duhově modrou jako maskování v prostředí džungle.

Jasné barvy jsou využívány u mnoha druhů jako nástroj páření (myslím, že samci pávů ve srovnání se samičkami), ale nejjasnějšími pozorovanými tarantulemi byli nedospělí samci a samice.

Typicky jsou tarantule stromové nebo suchozemské, ale tato byla nalezena týmem v dutině mangrovového stromu v mangrovové bažině při odlivu, což potenciálně ukazuje na vodní aspekt jejího života.

Na základě stavu ochrany mangrovů v jižním Thajsku je elektrická modrá tarantule pravděpodobně jednou z nejvzácnějších svého druhu.